For Better Performance Please Use Chrome or Firefox Web Browser

Publications

      دانش زبان انگلیسی یک ابزار قوی و جزء جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از انسان ها چه در خصوص مسائل کاری و چه تحصیلی و اجتماعی می‌باشد. امروزه با توجه به سرعت توسعه دانش و رقابت کشورها در علوم و دانش فنی، زبان انگلیسی بیش از هر زمان دیگر ابزار حیاتی تبادل و فراگیری دانش بین دانشمندان، مهندسین و دانشجویان با سایر جوامع ومراکز علمی و فناوری است. بنابراین دانش زبان انگلیسی از معیار های مهم سنجش پیشرفت و بازدهی تخصصی افراد و پیشرفت اصولی یک جامعه بشمار می رود.  یکی از زمینه های کلیدی از میان مهارت های لازم برای استفاده از این ابزار قدرتمند توانایی در درک و تولید متون فنی در زبان انگلیسی است. در زبان انگلیسی درک مطلب به معنای ترجمه تک تک لغات و دریافت معنی جامع و کامل نیست چرا که نه تنها در متون متفاوت معانی لغات فرق دارند بلکه پیوستگی در مفهوم یک متن از میان می رود. این کتاب بمنظور دسترسی دانشجویان رشته مهندسی مکانیک به یک منبع جامع در فراگیری مهارت های درک مطلب متون تخصصی در زبان انگلیسی و همچنین آمادگی دانشجویان این رشته یا رشته های نزدیک برای آزمون های زبان تخصصی تدوین شده است. محتوای کتاب براساس آموزش مهارت های مهم درک مطلب انگلیسی ولغات رایج فنی بهمراه تمرینات موضوعی و کلی پیرامون موضوع های مربوط به رشته مهندسی مکانیک است. خواندن و درک مطلب صحیح و سریع متون فنی از اهداف این کتاب بوده که بطور خودآموز خواننده را تا فراگیری جزئیات بیشتر در مهارت های درک مطلب یاری می نماید. در رشته مهندسی مکانیک بسیاری از آزمون ها در سطح دانش عمومی یا تخصصی در این رشته بحث شده و ممکن است مورد سوال قرار گیرند. اصولاً متون علمی، متون خیلی پیچیده ای نیستند، چرا که نویسندگان و ناشران این متون بخصوص در زبان انگلیسی کاملاً هوشیار هستند که مخاطبان زیادی از این کتب یا مقالات، زبان اولشان غیر از انگلیسی بوده، بنابراین به ساده ترین نحو ممکن راغب به انتقال مطالب هستند. با این حال عدم آشنایی به تکنیک های مناسب بازدهی و صحت فرآیند درک مطلب از این متون را کاهش می دهد. همچنین تمرین‌های گسترده این کتاب این امکان را برای دانشجو فراهم می‌کند تا در حین فراگیری لغات عمومی و تخصصی مختلف خود را درگیر متون فنی کرده و کاربرد آن لغات را بار ها مشاهده کند.

 

 اهداف کتاب

- تقویت مهارت‌های درک مطلب بهمراه متون با موضوعات تخصصی مکانیک و ارتقاء توان مهارت های خواندن متون انگلیسی

- افزایش دامنه لغات عمومی و تخصصی رایج تر در متون علمی عمومی و تخصصی

 - سنجش دانشجویان به کمک آزمون‌های چهارگزینه ای و متون رایج در زمینه مهندسی مکانیک

 

هرچه تسلط بر گرامر بیشتر و سطح لغات و مهارت های اکتسابی یک شخص بیشتر باشد، طبیعتاً درک مطلب از یک متن کار مشکلی نخواهد بود. عدم تمرین زیاد و عدم دانستن مهارت ها هر دو باعث می شوند حتی یک متن معمولی برای خیلی ها یک متن مشکل و غیر قابل درک باشد و در نقطه مقابل، داشتن تمرین و یک سطح زبان خوب، متن های بسیار مشکل را در دیدگاه یک شخص بسیار آسان جلوه می دهد. آزمون های تخصصی و عمومی زبان داخل عمدتاً در سطح متوسط (ساده تر از آزمونهایی نظیر تافل یا تولیمو) مطرح می شوند و نیازمند یک دامنه لغات متوسط می باشند. متون علمی، متون دشواری نیستند و عمدتاً نیازمند داشتن مهارت برای پاسخگویی در زمان کم هستند. متون عمومی دامنه لغات بیشتری را می طلبند که علیرغم اسمشان می توانند مشکل تر از متون تخصصی باشند. بعنوان مثال در رشته مکانیک، معمولاً دانشجویان با طرز کار یک موتور احتراق داخلی، یک روش پیشرفته ماشینکاری مانند تخلیه الکتریکی، قوانین ترمودینامیک، مکانیزم یک شکست ترد، انواع روش های شکل دهی، روشهای ساخت و تولید، عملیات حرارتی و ... آشنایی دارند و با کلمات مربوط به این مفاهیم حداقل یک بار در طول تحصیل خود برخورد کرده اند

 

در قسمت درک مطلب مباحث تخصصی، موضوعاتی که در رشته مهندسی مکانیک در سطح دانش عمومی یا تخصصی در این رشته بحث شده ممکن است مورد سوال قرار گیرند. دانستن این گروه ها و زمینه ها ازین نظر اهمیت دارد که دانشجو با درک خوب آنها در زبان فارسی، احتمالاً درک بهتری را هنگام خواندن آن متون در زبان انگلیسی دارد. اگر ما با موضوعی کاملاً ناآشنا باشیم، درک مطلب آن در زبان دیگر بسیار مشکل تر خواهد بود. اصولاً متون علمی، متون خیلی پیچیده ای نیستند، چرا که نویسندگان و ناشران این متون بخصوص در زبان انگلیسی کاملاً هوشیار هستند که مخاطبان زیادی از این کتب یا مقالات، زبان اولشان غیر از انگلیسی بوده، بنابراین به ساده ترین نحو ممکن راغب به انتقال مطالب هستند، در نقطه مقابل متون ادبی و رسمی هستند که می توانند دارای گرامرهای بسیار پیشرفته تر و یا لغات مشکل تر و مهجورتری باشند. موضوعات رایج مورد سوال در رشته مهندسی مکانیک را شاید بتوان از دیدگاهی به دسته های کلی زیر طبقه بندی نمود:

 

Newton’s Laws, Thermodynamics and its laws, Metal forming (Forging, Rolling, Extrusion, Sheet forming, Deep drawing, hydroforming, etc.), Manufacturing processes, Machining (Advanced and Treditional, Machining Ability), Machine tools, Cutting tools, Casting, Hydraulics and Pneumatics, Solids, Fluids and heat, Fluid mechanics, Production management, energy/energy conservation/fuel, Automotive indurtries, Material science, Heat treatment, Mechatronics, Nanotechnology, Engine, Dynamics/ kinetics/ kinematics, Welding, Die design, Fracture, Machine design, Non-destructive tests, Stress and Strain analysis, CAD/CAM, CNC machines, Aerospace/ Aerodynamics, Mechanical efficiency /optimization, Sensors and transducers, Inverse engineering, Biomechanics, Finite elements, Plasticity, Strength of materials, Robots, Quality control, and etc

 

متون تخصصی و عمومی

یکی از بهترین راهکارها برای داشتن درک مطلب خوب، خواندن متون زیاد قبل از آزمون می باشد. در زیر مزایای خواندن متون قبل از آزمون ذکر شده است:

-       دانشجو به ضعف های خود هنگام خواندن یک متن پی می برد

-       دانشجو به تمرین هرچه بیشتر مهارت ها می پردازد

-       دانشجو لغات جدیدی را یاد گرفته و لغات آموخته شده را در متن واقعی مرور می کند (افزایش دامنه لغات)

-       دانشجو با متن های احتمالی و یا شبیه به آن در آزمون زبان آشنا می گردد

-       دانشجو فرمول های گرامری را که در ذهن دارد بارها و بارها در متون مشاهده و تمرین می کند

-      چشم دانشجو به متن انگلیسی عادت کرده و ناخودآگاه بر سرعت خواندن افزوده می شود

-       

    تمرین‌های این کتاب این امکان را برای دانشجو فراهم می‌کند تا در حین فراگیری لغات عمومی و تخصصی مختلف بطور جداگانه، مجموعه لغات مهم و رایج در متون مکانیک را در آزمون‌ها و مجموعه سوالات چهار جوابی متنوع مرور و خود را ارزیابی کرده و در یک متن واقعی جایگاه و کاربرد آن لغات را بار ها مشاهده کند. بنابراین میتوان انتظار داشت که پس از مطالعه این مجموعه، نه تنها دانشجو امکان یک پوشش خوب برای نکات گرامر انگلیسی را داشته، بلکه گستره لغات فراوانی را نیز همزمان مرور (لغات تکراری) و یا فرا می‌گیرد (لغات جدید). لازم بذکر است که قسمت عمده‌ای از سوالات و تمرین‌های این کتاب از متون تخصصی اصلی و رایج در زبان انگلیسی‌گرفته شده که در عین حال نمونه‌های فراوان و مناسبی از متن‌های مطرح شده در دروس تخصصی مختلف دانشجویان میباشد. 

تحت نظارت وف بومی